Представник ОБСЄ Дуня Міятович прилетіла з Криму до Києва. Вона вшанувала пам'ять загиблих журналістів, поклавши квіти на місці, де було смертельно поранено кореспондента газети "Вести" В'ячеслава Веремія. Після цього пані Міятович відповіла на декілька питань "Телекритики".
- Ситуація дуже складна. Журналісти працюють у неможливих умовах. Є випадки залякування та атак. В той же час у нас є інформація про те, що відключають телевізійні канали. Вчора відключили два канали і позавчора ще один канал наземного мовлення. Я змогла поспілкуватися з багатьма місцевими журналістами. І я опублікую свою оцінку сьогодні до того, як я залишу Київ. Загалом я мушу сказати, що я дуже стурбована. Я буду продовжувати дуже пильно стежити за ситуацією зі свободою ЗМІ і в Криму, і загалом в Україні. Наразі у нас є кризова ситуація в Криму, вона дуже погано впливає на роботу журналістів загалом. Але ми не повинні забувати, що всі атаки на журналістів, які сталися за останні 3 місяці, повинні бути розслідувані. Вбивства мають буту розслідувані.
- Як ви оцінюєте те, що у журналістів, які їдуть в Крим, на блокпостах забирають засоби безпеки: бронежилети, каски тощо?
- Я отримую інформацію з Криму щогодини. І я дуже добре знаю, що іноземні ЗМІ, журналісти отримують погрози. Я закликала всіх відповідальних осіб надати можливість журналістам робити свою справу вільно. Лише за тих умов, коли журналісти можуть вільно працювати у всій Україні, ми зможемо сказати, що це умови демократії. Але в данний момент ми маємо робити зусилля, які були би спрямовані на деескалацію конфлікту. І в той же час дбати про те, щоб журналісти могли працювати безпечно. Я буду підтримувати контакти із журналістами тут, в Україні, та я буду вивчати можливість повернутися сюди якнайшвидше.
- Які основні меседжі, які ви везете з України? Що ви розкажете світу про Україну?
- Перше - це те, про що я вже казала. Про те, щоб не заважати працювати пресі. Є політичні моменти. Я буду думати про те, як я ще можу допомогти журналістам. Я використаю свій голос для того, аби дати знати, що тут відбувається і як ви, журналісти, тут працюєте. Жодні дії проти вас ані збоку влади, ані з інших сторін не будуть толеровані.
- На Заході знають про те, що російські ЗМІ передають неправдиву інформацію?
- Ми живемо у цифрову епоху. Зараз інформація поширюється дуже швидко. Звісно, всі знають. Отримують інформацію про те, що відбувається, як відбувається. Дуже важливо знати про те, що, коли і як показується. Безперечно, я не можу говорити за всю організацію ОБСЄ, але всі бачать, світові канали знають де працюють професійні журналісти, а де ні. Я щойно почула про те, що Міжнародна федерація журналістів хоче зібрати російських, українських журналістів, професійні об’єднання, щоб вони могли поговорити про те, що, хто і як висвітлює. І обговорити питання, пов’язані з пропагандою. Я вітаю такий підхід.