Оцінюючи дії каналу "Україна" у процесі адаптації робочого матеріалу російського серіалу "Слід" для української аудиторії, Микола Княжицький констатує: телевізійники зробили "надзвичайно талановитий хід". "Взагалі, коли приймається будь-яке нове законодавство, особливо у сфері аудіовізуальній, завжди знаходяться люди, які знаходять талановиті способи його обійти",- зауважує співавтор закону «Про захист інформаційного телерадіопростору України» і наводить кілька відносно свіжих і досить кумедних прикладів із європейської практики. Тим не менш, на думку законотворця, канал "Україна" порушив закон.
Для того, щоб уникнути подібних маніпуляцій, необхідно вдосконалювати підзаконні акти, котрі б уточнювали критерії визначення градусу пропаганди та встановлювали факт російського виробництва серіалів, що отримують прокатні посвідчення для показу в Україні, вважає пан Княжицький. Для спрощення кваліфікації могла б використовуватися бальна система, прийнята у Європі, каже наш співрозмовник.
Проте, закони не є єдиними ліками від російської серіальної залежності. «Головне для нас зараз – знайти стимули для виробництва українського продукту. Коли він з‘явиться, таких питань виникатиме все менше і менше», - переконаний парламентар.
Нагадаємо, 24 червня на прес-конференції генеральний директор «1+1 медіа» Олександр Ткаченко заявив, що Державне агентство України з питань кіно видало прокатне посвідчення переробленому російському серіалу «Слід», заявленому як український серіал «Фактологічна експертна служба: міжнародний відділ кримінальних розслідувань» виробництва каналу «Україна».
«Насправді ж це старий серіал, у якому було дознято декілька сцен. Працівників російських силових структур перевдягли у форму без знаків розрізнення. В оригіналі служба, про яку йдеться в серіалі, називалась федеральною, у новій назві заявлена фактологічна. Тобто це якась квазісилова структура, але за суттю своєю це абсолютно російський серіал», - зазначив пан Ткаченко.
Він також пообіцяв подавати скаргу до Держкіно, а за відсутності реакції - судитися. На його думку, такий крок перекреслює процес розвитку виробництва вітчизняних серіалів, який щойно почався.
Держкіно заявляє, що не мало жодних правових підстав для відмови каналу «Україна» у видачі державного посвідчення на право демонстрації і розповсюдження (прокатного посвідчення) телесеріалу «ФЕС».
«Під час прийняття рішення про видачу згаданого прокатного посвідчення не було порушено жодної норми чинного законодавства України й дотримано всіх передбачених для таких випадків процедур, включно з переглядом зазначеного серіалу Експертною комісією з питань розповсюдження і демонстрування фільмів при Держкіно. Оскільки Держкіно є центральним органом виконавчої влади, воно діє виключно в межах повноважень, визначених законом. Жодних правових підстав для відмови у видачі прокатного посвідчення телесеріалу «ФЕС» у Держкіно не було», - йдеться в заяві відомства.
Водночас Держкіно визнає, що в чинному законодавстві, яке регулює кінематографію, є прогалини, законодавчий акт для усунення яких розробляється.