"Перед тим, як зрозуміти, як перейти в цифровий світ, нам потрібно зрозуміти, що таке середній образ журналіста. Це хлопець чи дівчина, які спочатку пишуть, а потім відпочивають. Буває, що система працює по-іншому, найсумніше у моїй презентації – що тут немає картинки з відпочинком. Тобто журналіст пише, знімає, записує, додає фото, пише в блоги, Facebook, Twitter.
Якщо ви засновуєте нову компанію і до вас приходять молоді спеціалісти, ви говорите їм, що плануєте працювати з усіма форматами: текст, відео, блоги… Але що робити, якщо компанія вже існує і у вас є старомодні журналісти, кожен працює над своїм сектором? У вас буде дві різні команди: друкована та цифрова. В команді друкованих видань пам’ятають старі часи, коли вони писали і отримували багато грошей. Вони так звані студенти в цифровому світі: не знають, як користуватися Facebook’ом, продовжують «в'язати свої шкарпетки», у них хороша робота, вони ненавидять нове покоління, бо через нього можуть втратити роботу. Цифрова ж команда – це молоді люди, які народилися вже із смартфонами в руках, чудово володіють усіма ресурсами в інтернеті, вони дуже відкриті, на жаль, їм мало платять, і вони вважають, що старі журналісти все роблять не так. Молоді прагнуть успіху.
Отже, у вас є дві ці команди, які фактично є протилежними одна одній. Уявіть, що вам потрібно їх об’єднати в одній кімнаті. Я знаю, що в Україні уже багато хто це зробив. Наприклад, сьогодні я відвідав Forbes, побачив, що всі журналісти працюють разом, вони пишуть для всіх форматів. Але такий процес треба всім пройти, на жаль. Це як перехворіти вітрянкою.
Як можна заохотити ветеранів працювати онлайн? Перш за все, їх треба навчити це робити, створити зрозумілі і доступні їм інструменти. Також гарна ідея – представити серію репортажів, які будуть у друкованому виданні, а продовження – у онлайн. Запропонувати їм спільні проекти, і, звісно, допомогти їм стати новими зірками в новому форматі. Це те, що ми зробили в Forbes, – створили авторські сторінки, вони розуміють, що мають певне місце на сайті.
Як ніжно перейти до цього злиття? Намагайтеся не поєднувати об’єднання двох команд з урізанням зарплати та звільненнями, щоби не налякати людей і не створювати негативних асоціацій. І нехай в них буде більша кімната для роботи, а не навпаки менша.
...Якщо ви зможете правильно інвестувати в технології (а ви пам’ятаєте, що цифровий ринок – дуже популярне місце для розміщення реклами), то ваше онлайн видання стане прибутковим через 6-8 місяців. Наприклад, якщо ви захочете випустити журнал для Android або iPhone, ви повернете кошти приблизно через півроку.
Чи досліджували ви такий момент, коли веб-сайти створюють мобільні додатки? Чи варто вкладатись в подібний проект? Якщо ви запитаєте в моїх колег, що керують успішними сайтами, вони скажуть так. Технічні видання, наприклад, не мають друкованих версій, і коли вони почали створювати мобільні додатки, я запитав навіщо, а вони відповіли, що хочуть показати рекламодавців, що вони скрізь. Для них це доречно. Звісно, ціни спадають. Коли тільки випустили iPad і створювались додатки, це коштувало близько 30 тисяч доларів, а зараз можна створити приблизно за 3 тисячі".
Довідка: Пьотр Стасяк працює продакт-менеджером медіа-холдингу Ringier Axel Springer Poland, де відповідає за розвиток цифрового та преміального контенту, зокрема в польських виданнях Newsweek та Forbes. Попередньо працював в Polityka Weekly, де запустив Polityka Cyfrowa - перший повноцінний мультимедійний проект серед польських ЗМІ. Також пан Стасяк є Керівником програм з цифрової журналістики у Collegium Civitas College (Варшава). Має 19 років досвіду в журналістиці й 5 років - в медіа-менеджменті.
Лекція Пьотра Стасяка на тему «Чи виправдовує себе бізнес-стратегія мультимедійних платформ в епоху fusion-журналістики?» була організована "Інтерньюз-Україна" для українських редакторів, медіа-менеджерів, власників онлайн-видань улітку цього року.
Джерело фото - press.pl