
Кореспондент Reuters TV в Україні Сергій Каразій багато років працює в небезпечних місцях. Під час майстер-класу у Школі журналістики Українського католицького університету він дав поради щодо безпечної та ефективної роботи на масових акціях та в зоні бойових дій. Ця проста відеоінструкція допоможе запам’ятати головне, що потрібно знати, аби вийти з натовпу цілим і зробити ексклюзивний матеріал.
Візьміть із собою рюкзак та невелику напоясну сумку. Обидві мають бути без «наворотів», щоб в разі чого – легко скинути. В рюкзак покладіть такі речі, яких не шкода буде позбутися у разі небезпеки. Приміром, світло для камери, теплі речі, їжа, вода.
Напоясна сумка – сховище важливих речей. Туди кладіть документи, телефон, бажано на декілька сім карт і з батареєю, якої вистачає на тиждень, далі - додаткову карту пам’яті та батарея для камери, джгут та ліки. Якщо ви постійно вживаєте певні ліки, краще покладіть кількадобову норму, у тому випадку, якщо вас затримають правоохоронці.
Обирайте зручний та комфортний одяг з бавовни. Ніякої синтетики! Для того, щоб убезпечити голову від травм, прихопіть із собою шапку з твердої пластмаси, або велосипедний чи гірськолижний шолом та бажано легкий бронежилет другого класу.
Для зйомок оберіть найвищу точку. Так ви матимете змогу стежити за загальною ситуацією на місцевості і помічати точкові конфлікти. Стежте за деталями. Будують барикаду? З’являються футбольні фанати? Підтягується спецназ? Це сигнали того, що варто одягати шолом та протигаз. Потім уже не буде можливості.
Справжній рок-н-ролл починається після того, як перший божевільний кине каменем у так званих ворогів. Остерігайтесь переляканих людей із зброєю. Стійте там, куди зброя не скерована.
Якщо вам необхідно знімати в натовпі, ніколи не перебувайте там, де зустрічаються дві ворогуючі сили, наприклад - правоохоронці із мітингувальниками – це найнебезпечніше місце.
Якщо вам треба вийти із натовпу – підніміть руки з технікою догори. Це загальновідомий жест, вас точно мають випустити.
Пам’ятайте будь-який натовп може перетворитись на неконтрольований за лічені хвилини. Під час активної фази сутичок краще стійте за спинами у правоохоронців.
У разі небезпеки спочатку викидайте штатив та мікрофон, потім рюкзак з непотрібними речами. Камера та на поясна сумка мають залишатись з вами до останнього. Але у разі великої небезпеки навіть їх позбувайтеся, довго не замислюючись. Найголовніше, що вам потрібно зберегти – це ваше життя.
Автори: Влад Машкін, Євгенія Науменко