
"Зима, що нас змінила" - так називається цикл телевізійних документальних фільмів про Євромайдан, зроблених творчим об'єднанням "Вавилон'13" у співпраці з каналом "1+1".
"Вавилон'13" - це команда українських кінематографістів, які згуртувались від першого дня Євромайдану, бачили на власні очі та знімали день за днем події громадянського протесту, спостерігали за тим, як мінялись настрої людей, фокусувались на тому, що залишалось поза увагою журналістів. На ютуб-каналі цього творчого об'єднання можна переглянути документальні стрічки, які за цей час були підготовлені "вавилонівцями".
3 квітня в ефірі "1+1" вийшла перша стрічка з циклу "Зима, що нас змінила" - "Небесна сотня" режисерів-"вавилонівців" Юлії Гонтарук і Романа Любого. Надалі стрічки з циклу виходитимуть в ефірі «1+1» щочетверга о 22.00. "ВідеоТеКа" побувала на прес-показі цього фільму та після його перегляду спитала про враження від побаченого у ведучих "1+1" Юрія Горбунова та Соломії Вітвіцької, кінознавців Володимира Войтенка та Дмитра Десятерика, а також поговорила із власне авторами "Небесної сотні".
Тим, хто вже встиг добре познайомитись із "почерком" учасників "Вавилону'13", під час перегляду "Небесної сотні" відразу впала в око не характерна для них манера вибудовувати драматургію оповіді, спираючись на синхрони учасників подій. Така манера є властивою телевізійній документалістиці (принаймні тій, яку продукують на українському ТБ). Чому автори фільму не наважились залишити глядача із "картинкою", яка говорила б йому про те, що сталось на Майдані, без додаткових слів?
"Це було завдання зробити дещо інше кіно. Це телевізійне кіно з іншою мовою, це не зовсім кіномова, не зовсім те, що ми робили у "Вавилоні" до того. Але це правильно, тому що треба йти до різного глядача, простого... Треба йти до людей. Це спроба йти до широкої публіки і, як на мене, дуже вдала",- так відповів на наше запитання редактор "Вавилону'13" Володимир Войтенко, який був і залишається також ведучим авторської програми «Аргумент-кіно» на «1+1».
"Розумієте, просто є в'язні жанру. На телебаченні по-інакшому не можна. Ну, роблять у нас так: треба обов'язково коментатор-свідок подій і ще накласти музику. Нічого в цьому поганого немає. Зрештою, якщо це дійсно адресовано якомога ширшій аудиторії, то так, мабуть, такі підручні засоби потрібні. Який би фільм хотів бачити я? Я хотів би бачити фільм без голів говорящіх, без цієї музики, а просто грамотно і точно зробленим монтажем всю хронологію подій. І більшість робіт "Вавилону'13", до речі, так і зроблено, там зайвих слів немає, а музика якщо і накладається, то щоб підкреслити якийсь момент, як правило, іронічний",- говорить кінознавець, журналіст газети "День" Дмитро Десятерик.