Інфографіка може бути потужним інструментом для ЗМІ, переконаний журналіст LB.ua, а віднедавна й офіційний представник (посол) сервісу Infogr.am в Україні. Інфографіка, на відміну від журналістського тексту, має властивість відфільтровувати з великих масивів даних інформацію, котру неможливо помітити неозброєним оком. У розмові із кореспондентом "ВідеоТеКи" Андрій Яніцький згадує цікавий приклад з минулого. Під час епідемії чуми у Європі "інфографіка" допомогла встановити джерело хвороби. У лікарів були дані про хворобу, її епіцентри та кількість загиблих. «На мапі намалювали точки, де було найбільше хворих. Виявилось, що вони розташовані біля колодязів. Так фактично середньовічна інфографіка додала додаткової вартості даним, вона допомогла знайти джерело епідемії», - розповідає Андрій.
Використовуючи інфографіку, можна допомогти читачу зробити нові висновки. Так, журналісти-розслідувачі можуть використовувати дані про нетипову поведінку виборців на дільницях, систематизувавши інформацію про різке зростання явки у окремі години. «Якщо зробити з таких даних інфографіку, вона б свідчила про порушення законодавства», - пояснює Яніцький.
Візуалізація може стати у нагоді й для встановлення «генеалогічних дерев» бізнесу, власник котрого уникає публічності і закріплює компанію за низкою підставних осіб, як це часто трапляється в Україні.
Так само системне графічне відображення здатне давати уявлення про приховані коаліції між ідеологічно протилежними партіями у владі. «Коли ти просто вивчаєш голосування за окремими законами, ти цього не можеш побачити, відслідкувати те, як голосували усі депутати і як змінювалися їхні думки», - говорить про переваги візуалізації Андрій.
Попри такі переваги застосування інфографіки у журналістській роботі, вона не надто активно використовується в Україні. «У нас виключно економічні причини того, що гарної інфографіки немає», - ствержує Яніцький. Українські медіа не мають достатніх бюджетів для утримання штату дизайнерів, як це є на Заході. Зарубіжні ЗМІ активно використовують візуалізацію у конкурентній боротьбі, для привертання нових читачів та реламодавців. «Коли половину видань роздають на вулиці роздають безкоштовно, мотивації немає. Навіщо створювати якусь інфографіку, якщо можна знайти багатого спонсора?» - пояснює причину непопулярності та спорадичності графічного відображення інформації в українських ЗМІ посол сервісу Infogr.am в Україні.
Незабаром дивіться на "ВідеоТеЦі" другу частину інтерв'ю із Андрієм Яніцьким, у який він детально проаналізує конкретні приклади використання інфографіки у зарубіжних та в українських ЗМІ.