"Уявіть, що ви хочете, щоби ваш читач міг отримувати доступ на будь-якому гаджеті. Наприклад, я маю вдома два айпади і декілька планшетів, які купила мені компанія, смартфони, телевізор. Яким чином можна один раз заплатити і отримувати інформацію на кожному з цих пристроїв? Ви маєте заохотити ваших читачів перейти на сайт, створити свій власний рахунок, де він зможе все налаштувати, таким чином ви будете знати, що він купує, а що ні. Apple та Google трішки спростили свою політику, вони надали можливість управляти контентом, але через спеціальні магазини. Вони сказали, що не дозволять своїм користувачам використовувати різні логіни для додатку, що раніше було заборонено, тепер вони це дозволили, щоби люди мали доступ до різних додатків.
В кожній компанії виникає питання, чи потрібна плата за підписку. В нашій компанії, на жаль, рада директорів вирішила, що доступ до інформації має бути платним, бо наш бізнес тримається на двох основах: продаж продукції і продаж реклами, нелогічно заробляти лише на рекламі. Це не можна зробити, бо місце для реклами в інтернеті збільшується до безкінечності. Звісно ж, чим більше сторінок в інтернеті – тим нижчою стає ціна на рекламні послуги, вона знижається буквально до нуля. Не можна створювати цінні матеріали, враховуючи, що ціна за рекламу в інтернеті все нижча. Тому наразі компанії вирішують, скільки має коштувати їхній контент.
- Як визначитися з правильною ціною? Чому, наприклад, 5 доларів, а не 10 чи 20?
Важко сказати точно, але має бути баланс між тим, що платять люди, коли просто купують видання і окремо за мобільний додаток. Але ви можете також використовувати маркетинг і переконати людей у тому, що вони отримають щось безкоштовно, наприклад, десять додаткових статей. Я не працюю в цій політиці вже 6-7 місяців, тому я не можу назвати точну вартість, але це приблизно 13-14 злотих за місяць. Якщо ви зайдете на сайт, ви побачите ціни у розділі цифрового видання, ви можете спробувати заплатити неповну ціну, але тоді отримаєте доступ до архівів, pdf файлів, аудіо тощо. Ми не можемо продавати одну статтю за 1 злотий, бо дуже важко управляти такими платежами. Дуже важко визначити ціну, і головний редактор визначив, що підписка має бути на місяць.
Хочу сказати, що у виданні важливим є відео, бо це гроші, які забираються у телебачення. Вони розміщають рекламу в айпаді та в друкованому виданні, і фактично це канібалізм – забирати гроші в самого себе. Але якщо у вас є відео, то ви забираєте гроші в телебачення, не втрачаючи власні прибутки. Пам’ятайте, що телебачення забирає майже половину рекламного ринку, і це земля, де народжуються нові зірки. Зараз зірки YouTube заробляють 10 тисяч доларів у Польщі за те, що вони рекламують той чи інший бренд.
Це популярна людина в Польщі, яка розповідає про різні фільми і заробляє дуже багато грошей розповідями про щось. Якщо ви запитаєте традиційних журналістів, чи займається цей хлопець, вони скажуть, що він руйнує журналістику.
Ці двоє хлопців почали кар’єру з того, що розповідали на YouTube якісь веселі речі, тепер мають медіакомпанію. І, звісно, чим більше глядачів вони мають, тим ближче наближаються до телебачення, створюють особливі єфекти, покращують якість.
Тут було запитання, чи друковані видання вже померли. Я хотів би навести цитату людини, яка займається цифровими виданнями: «Друковані видання заохочують людей читати інформацію в інтернеті. Ті люди, що цікавляться онлайн контентом, приходять із друкованих видань». Звісно, легше переконати людей заплатити за контент, якщо вони читають друковані статті.
Звісно, ви маєте використовувати стратегію та маєте бути націлені на конкретну аудиторію. Наприклад, ви бачите статтю журналіста, який знайшов, що легально курити травку в Польщі, якщо це дослідження. Наразі є ідеї 20 тисяч дослідників, які зможуть курити травку легально.
Тут ви бачите, що одночасно на сайті Newsweek знаходяться 500 людей, деколи ця кількість виростає до 5 тисяч.
Звісно, коли ми почули статтю від цього журналіста, ми були впевнені, що вона буде дуже популярна на фейсбуці. Можна, звісно, розміщувати різну інформацію, але якщо матеріали розміщуються розумними людьми, то ви отримуєте професійні якісні матеріали.
- Але якщо це приваблює стільки читачів, то чому не можна публікувати статті про марихуану і гарні фотографії котів?
По-перше, не можна кожного дня писати про марихуану, бо не так багато відбувається подій на цю тему. По-друге, у нас є певна репутація, і ми не хочемо асоціюватись у читачів лише з такими статтями. Погана новина в тому, що якщо ви займаєтесь цифровим медіа, то ви стаєте конкурентами Google та Facebook. Якщо ви побачите, скільки грошей рекламодавці витрачають на ці сайти, і скільки залишається на інші цифрові видання, ви побачите, що ринок звужується, і це дуже для вас небезпечно.
Чи є така проблема в Україні, що Google – це пряма загроза? В Європейскому союзі, наприклад, говорять про те, як контролювати монополію Google. Вони також говорять про проблему, яка є в Німеччині чи Франції (якщо ви чули). Не буду вам занадто багато розповідати, але зараз усі друковані і цифрові видання намагаються об’єднатися проти єдиної загрози.
Що робити із зниженням прибутків? Це сумна модель, яка працює останні декілька років. Звісно, всіх хвилює запитання, чи це кінець журналістики. Я би хотів нагадати слова медіадослідника з Гарварду, він завжди говорить, що для суспільства важливо, щоби вижив журналіст, а не друковані видання. Тобто, друковані видання можуть померти, але журналісти мають перейти у цифровий формат.
Наразі одним із важливих питань є те, що люди отримують занадто багато новин, але недостатньо інформації. І, звісно, якщо люди на основі поганої жовтої журналістики роблять висновки про якісь події, то це нам на руку, бо читачам схочеться читати якісну інформацію, використовувати професійні джерела. Звісно, нам допомагає те, що вартість створення додатку знижується, вартість самого додатку знижується. Крім того, ми створюємо новий медіасвіт, нам є над чим працювати".